מאבק העובדות הסוציאליות 2011 – אני איתכן

אם הייתם אומרים לי לפני עשר שנים שאכתוב פוסט להזדהות ותמיכה במאבק העובדות הסוציאליות לתנאי העסקה הוגנים, הייתי כנראה מגחכת. לפני עשר שנים, "עבודה סוציאלית" היה האנשים האלה, שלומדים לידי בתל חי ומדברים על כל מיני דברים מופשטים בזמן שאנחנו, תלמידי מדעי המחשב, מדרגים מטריצות וכותבים תכניות בג'אווה שמממשות דפדפן אינטרנט. "עבודה סוציאלית" היה משהו שאנשים רחומים, טובי לב, בחורות שרצו להיות מש"קיות ת"ש בצבא, הולכים ללמוד. משהו שנשמע קשור יותר לחיים של אחותי הגדולה, לא אלי.

לפני כשנתיים וחצי הגעתי לעבוד בשתיל. בין השאר, קיבלתי לידי את ניהול אתר האינטרנט על לוח המודעות שבו. עם הזמן, מקריאת המודעות לשם אישורן ומשיחות עם משתמשי האתר במיילים, בטלפון ופנים אל פנים, אני חושבת שלמדתי כמה דברים על התחום.

 • המשרות בדרך כלל חלקיות. 50%, 75%, 85% במקרה הטוב. האם זה בגלל מיעוט העבודה או בגלל ששוברים ומפרקים את התקנים כדי לקצץ בתנאים וזכויות, ולהרוויח עוד שעות נוספות בחינם. (רוב העובדות הסוציאליות תורמות שעות נוספות בלי תמורה. משני חצרי משרה, המעסיק מקבל תפוקה של משרה ורבע ויותר מזה.)
 • למדתי שריבוי הפרסומים הוא לא בגלל גידול מתמיד בתקנים ובמשרות, אלא בגלל החילופים הגבוהים עקב שחיקה או (במקומות פרטיים, ובצל ההפרטה הגוברת של שירותי הרווחה) פיטורים של עובדים כדי לא לתת להם ותק וזכויות.
 • אני רואה את ההפרטה. הפרטה זוחלת אך מקדמת. חברות כח אדם שמוסיפות "בריאות" ו"רווחה" לשם שלהן לפני ה"בע"מ" ומתבלות את תיאורי המשרות שהן מפרסמים ואת המיילים שלהן אלי במילה "חברתי".
 • העבודה של העובדות הסוציאליות היא לרוב עם אוכלוסיות בשוליים של החברה, אנשים שפקידי האוצר לא רוצים להביט להם בעיניים בעצמם ובטח שלא להושיט להם יד וחמלה. גֵרים, יתומים ואלמנות. כאלה ממש או מטאפוריים.
 • כמעט תמיד תיאור התפקיד כולל את המילים "משרה מעניינת ומאתגרת". כנראה בגלל שזה מה שיש להציע: עניין, אתגר גדול אבל תגמול כספי דל למדי ביחס להשקעה הנדרשת ובהשוואה לשכר במשק.

אני מסתכלת, רואה – ולא מבינה איך יש לכן כח להמשיך? איך כל כך אכפת לכן מזכויות של אחרים כשאתן עובדות בתנאים כל כך קשים? איך אתן מניחות בצד את הטרדות שלכן כדי לתמוך וללוות אחרים ואיך כל כך אכפת לכן מפניה של החברה בה אנו חיים כשלפעמים החברה הזאת יורקת לכן בפרצוף?

גם המאבק הזה, להסדרת תנאי העבודה שלכן, לעצירת הפרטת שירותי הרווחה, לעיגון חוקים וזכויות – הוא מאבק לא על זכויותיכן בלבד אלא על הזכויות של כולנו, לחיות בחברה שמכבדת את כל חבריה, לחיות במדינת רווחה.

שם התואר "סוציאלי" דומה בצליל (ובשורש) למילה "סוציאליזם" ואולי זה מרתיע את נערי האוצר ואת ראש הממשלה. אבל זה לא צריך להפחיד אותנו. זכותנו להשפיע על סביבת החיים שלנו, וזה כולל גם את האנשים שחיים בסביבה הזאת חוץ מאיתנו וזה אומר חיים בחברה.

למען הגילוי הנאות אציין שאני כבר לא מאשרת מודעות באתר על בסיס יומיומי. ותודה לחגית על העבודה המסורה והשקדנית שלה בזה. אבל אני עדיין רואה חלק גדול מהמודעות ויודעת שכאשר שאני נפגשת עם עובדים סוציאליים ואומרת שאני משתיל, ישאלו אותי על הלוח ויודו על השירות הזה. אנשים מארגונים, תמיד יספרו שבעזרת הלוח של שתיל הם מוצאים אנשים מצוינים לעבודה אצלם. האנשים המצוינים האלה הם (גם) אתן.

עלו והצליחו במאבקכן הראוי והצודק!

שלכן,

בהערכה, התפעלות ותמיכה –

מעין

רוצים להצטרף ולתמוך גם?

12 תגובות בנושא “מאבק העובדות הסוציאליות 2011 – אני איתכן

 1. תודה על הקישור,

  נשמח לפרסם דעות שלך בנושאי מדינת הרווחה באתר עבודה שחורה.

  הכתובת שלנו blacklabor בג'ימייל

 2. תודה רבה על מכתבך. בתור עובדת סוציאלית אני מסכימה עם כל מילה ומאוד מחזק לשמוע שגם מי שאינה חלק מהפרופסיה זיהתה ברגישות את התנאים והמאפיינים של אופן ההעסקה שלנו. אני מאחלת לעצמי שיהיו לי את הכוחות להמשיך ולעשות את העבודה החשובה הזו לאורך זמן- זו זכות גדולה להיות שם עם מי שזקוק לתמיכה ולווי ולקבל הזדמנות להשפיע היכן שזה באמת חשוב- על אנשים, על פני החברה.
  אשמח אם כל מי שיכול יתרום את חלקו למאבק הזה- מאבק הן על שכר הולם לחבריי שעושים ימים כלילות עבודה מקצועית המצריכה מיומנויות ורגישות רבה והן על פניה של מדינת הרווחה- המדינה של כולנו.
  בואו להפגין לצידנו, הגיבו על כתבות המתפרסמות באינטרנט והעלו את המודעות סביבכם.
  בהצלחה לכולנו

  1. מיטל, תודה על התגובה והמילים מעוררות ההשראה.
   את מוזמנת להעביר קישור לפוסט לחברייך העו"סים והעו"סיות.
   בהצלחה במאבק ובהמשך הדרך

 3. מעין היקרה,
  תודה רבה רבה על פוסט מחזק, מעודד ומעורר השראה. תמיד מחזק לפגוש אנשים מחוץ לפרופסיה שתומכים במקצוע החשוב הזה ובעובדיו.
  כמו שמעין כתבה – אני קוראת לכולם להצטרף למאבקנו.
  ביום ראשון הקרוב 6/3 תתחיל השביתה הכללית של העובדים הסוציאליים ונצא לרחובות להפגין. הצטרפו אלינו!!

  1. תודה, מיכל.
   יכול להיות באמת שלאנשים מחוץ לתחום המקצועי קשה להבין את היומיום של העבודה הסוציאלית. נראה לי שהכתבות וטורי הדעה בימים האחרונים עוזרים ומראים כמה העבודה שלכם מאתגרת וכמה אתם ואתן מקצועיים ואיכותיים. בהצלחה ושבת שלום

 4. מעיין יקרה,
  נהנתי מהכתיבה שלך. תודה:)
  מדהים מה אפשר ללמוד מ"סתם" מודעות קצרות בלוח מודעות. זה, דרך אגב, אחד מהדברים שמלמדים אותנו בלימודי עבודה סוציאלית כאשר אנחנו מגיעים כדי להכיר שירות או ארגון- להסתכל על לוח המודעות שמספר המון על מה שקורה באמת…
  המידע שאספת אכן משקף את מצב שוק התעסוקה של העובדות במקצועות הטיפול והעובדות הסוציאליות בפרט. אני כותבת בלשון נקבה לא כי אני פמיניסטית אלא כי רובן עובדות. כך שמבחינתי המאבק מוצדק כמה פעמים:
  האינטרס האישי- אני עובדת סוציאלית ומזוהה עם המקצוע עם חשיבותו, ערכיו, חיוניותו לקידום החברה ואולי עם צו הרחבה גם אני ארוויח…
  הטיעון הפמיניסטי…- כי אנחנו נשים והמאבק על השכר הוא גם מאבק על מעמדנו בשוק התעסוקה ואולי אפילו ישפיע על צמצום פערי שכר במגזר הציבורי (בין נשים לבין גברים)
  ההיבט הרגשי- כי העובדות הסוציאליות הן מדהימות- רגישות וחכמות ומסורות ונחושות ועוד מלא מילות תואר מפרגנות. ואני מאמינה בהן ובמקצוע ובמאבק שהן מובילות
  ההסבר המקצועי- המאבק מאפשר לעובדות הסוציאליות ליישם בפועל את המחויבות המקצועית שלהן לרווחת החברה ולשינוי מדיניות. זה הזמן להשפיע, ליישם את הערכים שהן נלחמות עליהם בשביל הפונים/הלקוחות- גם על עצמן פנימה ולהשתמש בפרקטיקות מקצועיות כדי לעבוד בכבוד.
  זהו מאבק על ציביון החברה בישראל, זהו מאבק שיכול להשפיע על תהליכי ההפרטה ואולי לחזק את אחריות המדינה לאזרחיה בכלל ולעובדיה בפרט?
  אני עובדת סוציאלית, גאה ואופטימית!
  יישר כוח
  שירה

  1. שירה יקירתי,
   את חברה נהדרת וקולגה נפלאה 🙂
   מסכימה עם כל מה שאת כותבת, וכל ההיבטים משמעותיים ומשתלבים יחד למשהו שגדול מסכום חלקיו. את משרה מהגאווה והאופטימיות שלך כל יום על סביבתך – ותודה על כך.
   בהצלחה ושבת שלום

 5. מעיין, המון המון תודה על תגובתך.
  כפי אמרו לפני, מאוד מעודד לשמוע תמיכה מאנשים באים מהפרופסיה.
  תודה רבה:)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s